Dünya modasında Damat Tween ve D’S damat’ın ayak sesleri yükseliyor!

Orka Holding, Damat Tween ve D’S damat markalarıyla erkek giyimde dünyanın lider kuruluşlarından olduğunu kanıtlayan iki önemli yatırıma imza attı. Grup, dünya modasının kalbi İtalya’da Avrupa Genel Merkezi ve global showroom olarak faaliyet gösterecek Orka Global’i görkemli bir törenle hizmete açtı. Grubun eş zamanlı olarak Bologna’da Avrupa’ya yönelik e-ticaretin yönetileceği Lojistik Merkezi de faaliyetine başladı.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “İtalya sıradan bir ülke değil, dünya modasının kalbi, Avrupa’nın podyumu. Orka Holding’in dünya modasındaki gücünü katlayan bu yatırımlarımız, ülke olarak hepimizin gururudur. Orka Global ile öncelikle Avrupa pazarına daha kolay ulaşacağız. Lojistik merkezimiz de Avrupa kıtası için e-ticaretimizin kalesi olacak. Dünyanın 82 ülkesinde 400’ü aşkın mağazamızla bu yıl 10 milyar TL ciro hedefliyoruz” dedi.

Yarım asırlık köklü geçmişi ile Türkiye’nin moda endüstrisinde bayrak taşıyıcı kuruluşlarından Orka Holding, Damat Tween ve D’S damat markalarıyla erkek giyimde dünyanın lider kuruluşlarından olduğunu kanıtlayan iki önemli ve stratejik yatırıma imza attı. Grup, dünya modasının kalbi İtalya’da Avrupa Genel Merkezi ve global showroom olarak faaliyet gösterecek Orka Global’i görkemli bir törenle hizmete açtı. Grubun eş zamanlı olarak Bologna’da Avrupa’ya yönelik e-ticaretin yönetileceği Lojistik Merkezi de faaliyetine başladı.

Açılışa başta Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve eşi Ahu Orakçıoğlu olmak üzere Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop, Siren Ertan, Özlem Güsar, Volkan-Zeynep Demirel, Zehra Öney, Füsun-Sinan Kuran ve Serdar Büyükkoyuncu gibi diplomasi, iş, spor, sanat, moda ve cemiyet dünyasından pek çok isim katıldı.

“İtalya sıradan bir ülke değil”

Açılışta konuşan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu “İki yüz elli yıllık bir geçmişe sahip Villa de Faveri Tron malikanesinin hikayesi asıl şimdi başlıyor. Bizler buraya ülkemiz adına tarih yazmaya geldik. Bugünlerin hayalini yıllar öncesinde kurmuştuk. Kurulduğumuz yıllarda ‘Bu topraklardan dünya markası çıkmaz’ anlayışına inat kararlılıkla çalışarak ezber bozduk. Uzun süredir mercek altına aldığımız İtalya, sıradan bir ülke değil, dünya modasının kalbi. Bu ülkede bu yatırımları hayata geçirmek hiç kolay değil. Bu aynı zamanda erkek giyimde üretim ve tasarım kalitesinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olduğumuzun kanıtı. Bu gurur sadece bizim değil hepimizin, temsil ettiğimiz Türkiye Cumhuriyetimizin gururudur” dedi.

Avrupa için geleneksel ve e-ticaret altyapısı güçlendi

İtalya’daki yatırım için dünyanın dört bir yanından gelen moda perakendesi gruplarının toptan alım yaptığı Bologna’da karar kıldıklarını vurgulayan Orakçıoğlu “Endüstri merkezi Bologna’daki yatırımlarımızla Avrupa pazarına daha kolay ulaşacağız. Yaklaşık iki yıl süren çalışmaların sonunda açtığımız Orka Global’de yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyoruz. Burada şu an tüm dünyadan gelen alım grupları için Damat Tween ve D’S damat markalarımızın 2025 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu sergiliyoruz. Yine Bolonya’da eş zamanlı açılan 2 bin 500 metrekare büyüklüğündeki Avrupa Lojistik Merkezimizde ilk etapta 50 kişi çalışıyor. Burada Avrupa’ya yönelik e-ticaretimizin algoritması için çok çalıştık ve tüm altyapımızı hazır hale getirdik” dedi.

Avrupa’nın podyumunda iddialıyız

İtalya’nın Avrupa’nın podyumu olduğunun altını çizen Orakçıoğlu “Özellikle erkek giyimde dünya markalarının olduğu bir lokasyon. Modanın kalbine iddialı bir biçimde girdik. Bunu da üretim, tasarım ve inovasyon kalitemizle hissettiriyoruz. Lükse demokrasi getirdik. İtalyan distribütörlerden ortalama üç-dört İtalyan markasının koleksiyonunu Damat Tween ve D’S damat koleksiyonlarında buluşturduğumuz yönünde övgüler alıyoruz. Bunlar çok önemli. Geleceğimizin açık olduğunu ve İtalya’da daha da güçlü olmamız gerektiğini söylüyorlar. Şimdilik en iyisini yaptığımıza inanıyoruz. Buraya son bir buçuk yılda yaklaşık olarak 1,5 milyon Euro yatırım yaptık. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde mağazalar hariç yaklaşık 5 milyon Euro yatırımımız daha olacak” diye konuştu.

“Bu yıl 10 milyar TL ciro hedefliyoruz”

Süleyman Orakçıoğlu, grubun genel performansına ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı: “Geçen yıl ciroda dolar bazında yüzde 35 büyüyerek 6,5 milyar TL’ye ulaştık. İhracatta 50 milyon dolarlık hedefimizi geçtik. Halen yüzde 45 olan ihracatın cirodaki oranı, yakın gelecekte yüzde 55 olabilir. Bu yıl ciro hedefimiz 10 milyar TL. Global büyümemizi İtalya başta olmak üzere kıta Avrupası, İngiltere, Afrika, ABD, Türk Cumhuriyetleri ve Uzak Doğu odaklı hayata geçireceğiz. Bu ay Bologna’da üçüncü mağazamızı açıyoruz. Orta Doğu’nun vitrini Dubai ve Rusya gibi stratejik pazarlarda da faaliyetimiz sürüyor. Dubai’de altı mağazaya ulaştık. Güney Amerika ve Hong Kong özellikle ilgimizi çekiyor. Yine bu yıl en büyük atılımı ihracat tarafında MENA Bölgesinde yaptık. Azerbeycan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman, BAE’ye ihracatımız hızla artarak sürüyor.”

Beş kıtada 400’ün üzerinde mağazaya sahip

Grubun dünya çapında geldiği noktaya yönelik bilgiler de paylaşan Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu da “Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme, Döngüsel Tüketim, Benzersiz alışveriş deneyimi konusunda öncü adımlarla büyümeye devam ediyoruz. Damat Tween ve D’S damat markalarımızla en etkili olduğumuz ülkeler arasındaki İtalya’da 12, İspanya’da 7 ve Romanya’da 10 satış noktamız var. Damat Tween markamızın dünyaca ünlü İspanyol futbol kulübü Atletico Madrid ile geçen yıl imzaladığı moda partnerliği anlaşmasıyla beraber Avrupa’da satışlarımız artmaya devam ediyor. Beş kıtada 400’ü aşkın mağazaya sahibiz” dedi.

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, “Orka Global, kendine has ve özel bir yatırım. İtalya içinde çok gördüğümüz bir markanın böyle bir yatırım yapması gerek grubun büyümesi gerekse hepimiz için mutluluk kaynağı” dedi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de “Sadece yurt içinde değil, yurt dışında marka olmak önemli. Dünyanın pek çok ülkesinde yaptığı yatırımlarla Orka Holding bunu başarıyor, gurur duyuyoruz” dedi.